Bełchatowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego w Pożdżenicach. Kierujący subaru potrącił 81-letnią kobietę prowadzącą rower. Do zdarzenia doszło po zmierzchu, a piesza nie miała na sobie żadnych elementów odblaskowych.

Do wypadku doszło 1 grudnia 2021 roku o godzinie 16.05 na drodze gminnej w miejscowości Pożdżenice. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wypadek miał miejsce na nieoświetlonym odcinku drogi poza obszarem zabudowanym. 72-letni kierowca samochodu marki Subaru Forester jadąc w kierunku miejscowości Sobki, potrącił 81-letnią pieszą prowadzącą rower. Z relacji kierowcy wynika, że do zdarzenia doszło w trakcie manewru wymijania z innym pojazdem. Pieszą zauważył w ostatniej chwili, gdyż nie posiadała żadnych elementów odblaskowych. Rower, który kobieta prowadziła, również nie posiadał oświetlenia. Kierowca subaru był trzeźwy. Poszkodowana kobieta z obrażeniami ciała trafiła do bełchatowskiego szpitala. Policjanci wykonali oględziny miejsca zdarzenia, pojazdów oraz zabezpieczyli ślady. Pod nadzorem prokuratury policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia drogowego.

Warunki drogowe są trudne i zmienne a widoczność  mocno ograniczona. Przypominamy i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz o używanie elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe prawidłowo nałożone na odzież widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby uczestnicy zdarzeń drogowych używali elementów odblaskowych. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów w terenie zabudowanym, to pamiętajmy, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji i uniknięcie tragedii.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • miejsce zdarzenia drogowego, rower leży w rowie, dalej droga, w oddali budynek oraz samochód stojący na łące