Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

 Fundusz Inwestycji Samorządowych to kolejny instrument proponowany przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Fundusz Inwestycji Samorządowych to kolejny instrument proponowany przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej.

 

Bełchatów otrzyma niemal 4 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Środki te miasto będzie mogło przeznaczyć na najważniejsze dla mieszkańców inwestycje, jak np. remonty szkół i przedszkoli, budowę dróg czy parkingów. Mogą one posłużyć także jako wkład własny do inwestycji realizowanych z innych środków publicznych.

 

 

Wartość rządowego wsparcia w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych dla wszystkich gmin i powiatów w Polsce to 6 mld zł. Środki te mają zrekompensować samorządom ubytki wpływów z podatków w budżetach powstałe w wyniku epidemii koronawirusa. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, gminy mają pełną dowolność wydatkowania tych środków, z jedynym zastrzeżeniem - mają to być wydatki inwestycyjne. Co ważne, można je także wykorzystać jako wkład własny gminy do inwestycji, na które pozyskały dotacje z innych środków publicznych.

 

Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów, bez zbędnej biurokracji. Wysokość przekazanych środków zależy od wartości planowanych inwestycji. Bełchatów otrzymał 3 mln 877 tys. zł. – Myślę, że w sytuacji pandemii koronawirusa, te pieniądze są niezwykle potrzebne każdej polskiej gminie. Dotację będziemy mogli przeznaczyć na nowe inwestycje, lub te, które już się rozpoczęły – powiedziała podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

Wsparcie z Funduszu Inwestycji Samorządowych będzie przekazywane na wniosek gmin składany do wojewodów. Środki mają być przelewane na konta samorządów - zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju - niemal automatycznie.

 

AP