Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

Osoby chore na SARS-COV-2 i przebywające w domu powinny zachować szczególne środki ostrożnościchOsoby chore na SARS-COV-2 i przebywające w domu powinny zachować szczególne środki ostrożnościch

 

Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla pacjentów z dodatnim wynikiem badania na obecność koronawirusa, którzy pozostają w domowej kwarantannie. Pomiar temperatury kilka razy dziennie, przebywanie tylko w jednym pokoju, systematyczna dezynfekcja klamek – to tylko niektóre z nich. Zachowanie środków ostrożności pozwoli zniwelować ryzyko zakażenia innych domowników.

 

 

Celem izolacji domowej jest odosobnienie pacjenta, który po pozytywnym wyniku badania w kierunku zakażenia koronawirusem nie wymaga hospitalizacji. Poddawane są niej osoby, u których lekarze nie stwierdzają symptomów COVID-19 lub wykazują one jedynie łagodne objawy, takie jak stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła lub osłabienie. Obecnie (stan na godz. 09.15 we wtorek 31 marca) w Polsce kwarantanną objętych jest 106 tys. 525 osób. Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla wszystkich przebywających w warunkach domowej izolacji. Ich przestrzeganie jest konieczne w celu ochrony samych zakażonych, jak i pozostających z nimi w jednym mieszkaniu innych domowników.

 

Zalecenia dla chorych przebywających w domu

 

Główne zalecenia dla pacjentów, u których stwierdzono obecność koronawirusa i którzy przebywają w domu dotyczą obserwowania swojego stanu zdrowia. Należy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie, mierzyć temperaturę ciała, pił co najmniej 1,5 litra płynów dziennie oraz zjadać 3-4 lekkostrawne posiłki.

 

Ważne!

 

W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych celem przewiezienia do szpitala. Na pogorszenie mogą wskazywać:

 

 • uporczywa gorączka powyżej 39 stopni,
 • duszność,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • krwawienia z nosa,
 • wybroczyny na skórze.

 

Poza tym chory powinien przez całą dobę przebywać sam w jednym pokoju. Domownicy zaś nie powinni zbliżać się do osoby zakażonej bliżej niż na 2 metry. Osoba wchodząca do pokoju, w którym przebywa pacjent, powinna mieć założoną maseczkę na usta i nos. Może to być maseczka chirurgiczna, samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik. Najlepiej, aby kontakt zakażonego z innymi osobami odbywał się przez telefon czy komputer.

 


Pacjent z COVID-19 nie powinien:

 

 • mieć kontaktu ze zwierzętami domowymi (mogą przenieść wirusa na osoby zdrowe na sierści, której dotyka nosiciel koronawirusa SARS-CoV-2),
 • wynosić rzeczy z pokoju, z którego korzysta,
 • wchodzić do innych pomieszczeń zwłaszcza, jeśli ktoś w nich przebywa,
 • korzystać z wentylatorów, klimatyzacji, oczyszczaczy powietrza.

 

Czystość i higiena w mieszkaniu

 

Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego znaleźć można także wskazówki dotyczące prawidłowego sprzątania w mieszkaniu, w którym izolowany jest jeden lub kilku chorych, a reszta domowników jest zdrowa.

 

Kilka razy dziennie należy przecierać środkiem dezynfekującym klamki, blaty, uchwyty szafek i lodówki, włączniki światła, piloty telewizyjne i toaletę. Dezynfekcja powinna być prowadzona w rękawiczkach jednorazowych.

 

Eksperci zalecają także pranie ubrań osoby chorej osobno, nie z rzeczami pozostałych domowników. Minimalna temperatura prania to 60 st. C.

 

Kwarantannie podlegają wszyscy domownicy

 

Wszyscy domownicy podlegają kwarantannie przez cały okres izolacji oraz 14 dni od dnia uznania osoby zakażonej za zdrową. Zgodnie z zaleceniami osoby te:

 

 • nie mogą opuszczać domu i robić zakupów,
 • poruszają się w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym ani sąsiadami,
 • powinny poprosić telefonicznie/ mailowo (rodzinę, przyjaciół, lub MOPS) o pomoc. Osoba dostarczającą potrzebne produkty ma zostawiać je pod drzwiami domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio z zakażonym.

 

Pełna treść zaleceń znajduje się na stronie www.gis.gov.pl.

 

AP

 

Zalecenia dla chorych na COVID-19 przebywających w domu

Zalecenia dla chorych na SARS-COV-2 przebywających w domu