Rząd wprowadził kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z Covid-19Rząd wprowadził kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z Covid-19

 

Bełchatowskie biblioteka, muzeum, MCK, a także Giganty Mocy i Kino Kultura, czyli wszystkie miejskie placówki kultury, będą zamknięte do odwołania. Podobnie jak inne tego typu jednostki w całym kraju. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po ogłoszeniu przez rząd stanu epidemii, przedłużyło bowiem zawieszenie ich działalności. Rząd wprowadził także kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem - m.in. zakaz wychodzenia z domu.

 


Bełchatowskie placówki kultury, podobnie jak inne polskie jednostki, swoją działalność zawiesiły już 12 marca. Najpierw mówiło się o dwutygodniowej przerwie. Teraz wiadomo już, że będzie ona trwała do odwołania. Taką decyzję w ostatnich dniach podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawieszenie działalności dotyczy wszystkich kin, bibliotek, centrów kultury, a także muzeów, archiwów i wszystkich jednostek o charakterze kulturalnym.


24 marca, podczas konferencji prasowej, rząd ogłosił podjęcie kolejnych kroków, które mają pomóc w walce z Covid-19. Mowa m.in. o zakazie wychodzenia z domu. To znaczy ma być ono ograniczone do absolutnego minimum, takiego jak wyjście do pracy, do sklepu, wyprowadzenie psa czy wizyta w aptece lub u lekarza. Nie można korzystać z bulwarów, parków oraz placów zabaw. Będzie można przemieszczać się w celu pomocy starszym lub innym osobom w potrzebie.


Kolejne restrykcje dotyczą poruszania się komunikacją publiczną. Jej pasażerowie będą mogli teraz zajmować wyłącznie miejsca siedzące – i to w taki sposób, aby tylko co drugie siedzenie było zajęte.


Ograniczenia zostały również wprowadzone w przypadkach mszy św. czy pogrzebów – może w nich uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący nabożeństwo.


Rząd zapowiedział, że kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł, a w działaniach weryfikujących pomoże policji wojsko.


Takie obostrzenia mają być stosowane do 11 kwietnia. Trzeba dodać, że nadal obowiązują poprzednie ograniczenia, które rząd wprowadził 13 marca. Mowa m.in. o zamknięciu miejsc rozrywki, restauracji, pubów, galerii handlowych czy kontrolach na wszystkich polskich granicach.

 

AD-A