koronawirus szkoła wwwOd 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii, zajęcia w placówkach oświatowych zawieszone zostały do Świąt Wielkanocnych

 

Rząd ogłosił stan epidemii w kraju. Zdecydował również o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek i szkół wyższych do  Świąt Wielkanocnych. Oznacza to, że bełchatowscy uczniowie i przedszkolaki – podobnie jak ich koledzy w całym kraju – pozostaną jeszcze w domach przez trzy najbliższe tygodnie.

 

Wcześniej zgodnie z decyzją rządu wszystkie placówki oświatowe w kraju – w tym także bełchatowskie żłobki, kluby dziecięce oraz szkoły – miały być zamknięte do środy, 25 marca. Jednak podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 marca, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że przerwa w zajęciach zostaje przedłużona do Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkiejnocy ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

 

Co za tym idzie, przez kolejne trzy tygodnie w placówkach oświatowych nie będą się odbywać zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. MEN zaleca również, by prowadzili z uczniami zajęcia zdalnie – co praktykowane jest już od kilku dni. Rząd podkreśla, że terminy egzaminów ósmoklasistów nie ulegają zmianie.

 

- Na bieżąco śledzimy doniesienia z kraju. Podejmujemy także wszystkie działania zalecane przez rząd. Nasze placówki oświatowe – tak jak wszystkie w kraju – będą więc także zamknięte  – mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

- Czekamy na rozporządzenie MEN w sprawie zdalnego nauczania, które ma uregulować organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania – tłumaczy wiceprezydent Łukasz Politański odpowiedzialny m.in. za bełchatowską oświatę.

 

>>> Kształcenie na odległość - rozporządzenie MEN

 

Od 20 marca w całym kraju obowiązuje stan epidemii, który ma pomóc w skutecznej walce z  kronawirusem. Oprócz zamknięcia szkół, rząd zdecydował także o podwyższeniu kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł nawet do 30 tys. zł. W związku z wydłużonym czasem prowadzenia lekcji online i wprowadzeniem stanu epidemii, będzie też wydłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców o kolejne 14 dni.   

 

>>> Miejski program wsparcia lokalnych przedsiębiorców  

 

Źródło: Ministerstwo Edukacji NarodowejŹródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej