Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

W marszu udział może wziąć każdy zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli W marszu udział może wziąć każdy zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli

W najbliższą niedzielę, 12 stycznia wyruszy 20. Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. Udział w nim może wziąć każdy. Przygotowane są dwie trasy – na 10 i 14 kilometrów. Organizację marszu tradycyjnie wspiera prezydent Mariola Czechowska.

 

 

Wydarzenia ze stycznia 1863 r. będą wspominać uczestnicy Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. To już kolejna – dwudziesta edycja pochodu, a wystartować w nim może każdy, kto czuje się na siłach. Zapisy wciąż trwają – zgłoszenia przyjmowane są internetowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście u organizatora przed startem marszu. Zbiórka przewidziana jest przed urzędem miasta.

 

Do wyboru jest jedna z dwóch tras – na 10 lub 14 km. Uczestnicy, którzy wybiorą tą krótszą przejdą przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik. Jej koniec przewidziany jest zaś na Kurnosie II. Druga z tras – na 14 km – tradycyjnie prowadzić będzie przez Parzno, Kluki (Groblę) oraz Kaszewice. Zakończy się, tak jak pierwsza, w Kurnosie II. W trakcie przemarszów przewidziana jest msza św. oraz złożenie kwiatów – przy pomniku powstańców styczniowych oraz w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Szczegółowy plan godzinowy obydwu tras zamieszczony jest na plakacie poniżej. Zakończenie Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r.  przewidziane jest ok. godz. 16. Każdy kto go ukończy otrzyma potwierdzenie o zaliczeniu trasy. Po trzech i pięciu kolejno zaliczonych marszach każdemu uczestnikowi przysługuje brązowa i srebrna odznaka stylizowana na znakach powstańczych. Uczestniczy 10 pochodów otrzymują najwyższą – złotą odznakę. 

 

Podobnie, jak w latach poprzednich i tym razem organizację wydarzenia wspiera prezydent Mariola Czechowska. Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. to jedno z zadań realizowanych w ramach miejskiego konkursu ofert.

Warto dodać, że na 26 tycznia zaplanowane są miejskie obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. O godz. 10 w parafii pw. Wszystkich Świętych zostanie odprawiona msza św. Będzie też możntaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Później przewidziany jest przemarsz na stary cmentarz w Grocholicach przy ul. Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się część patriotyczna m.in. złożenie kwiatów przy pomniku Powstańców Styczniowych.

ADA

 

Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych wyruszy po raz 2020