W Bełchatowie krew można oddać m.in. w punkcie przy ul. Edwardów 3aW Bełchatowie krew można oddać m.in. w punkcie przy ul. Edwardów 3a

 

Oddając krew ratujesz życie innych. Warto więc dołączyć do grona honorowych krwiodawców. By nim zostać trzeba jednak spełnić kilka kryteriów, czekają też przywileje.

 

 

W ciągu roku wykonuje się w Polsce ok. 1,7 mln transfuzji krwi, dzięki którym ratowane jest życie i zdrowie ludzkie. Dawców przybywa, ale rośnie też zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn. Warto więc wspierać banki krwi i dołączyć do grona krwiodawców.

 

- Mając na uwadze, że krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić, pomoc przy jej pozyskiwaniu powinna być naszym wspólnym celem. Jesteśmy przekonani, że z Państwa pomocą będziemy mogli poszerzyć grono honorowych dawców krwi. Szczególnie w kontekście trwających wakacji. Ze względu na większą mobilność i częstsze podróże Polaków oraz urlopy stałych dawców jest to bardzo trudny okres dla krwiodawstwa – powiedziała Dagmara Kaźmierska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi

 

Bełchatowianie, którzy chcieliby oddać krew mogą skorzystać z punktu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który znajduje się przy ul. Edwardów 3a w Bełchatowskim Centrum Medycznym. Czynny jest w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8 do 10:30.

 

Okazją są także akcje, które regularnie odbywają się na terenie miasta. Dopiero co zakończyła się akcja oddawania krwi przez bełchatowskich policjantów, a już na 3 sierpnia planowana jest kolejna - tym razem z okazji Dnia Energetyka. Pobór krwi odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury – Gigantach Mocy, a rejestracja przewidziana jest na godz. 11:30-15:30.

 

Trzeba jednak pamiętać, żeby zostać krwiodawcą trzeba spełnić kilka kryteriów. Wśród nich m.in. wiek – dawcą mogą być osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Trzeba też ważyć co najmniej 50 kg i być zdrowym – krwią nie mogą się podzielić np. osoby mające wady serca, niewydolność krążenia, cukrzycę czy choroby tarczycy (pełna lista schorzeń dyskwalifikujących z krwiodawstwa dostępna TUTAJ).  Jeśli w ostatnim czasie dawca miał usuniętego zęba, brał antybiotyki albo chorował na grypę czy infekcje grypopochodne musi wstrzymać się z oddaniem krwi. Podobnie dzieje się, gdy miał wykonywany tatuaż, piercing, zabiegi operacyjne, jest w ciąży lub karmi piersią.

 

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnego rodzaju przywileje. Wśród nich, m.in. ulga podatkowa, obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach, wolny dzień w pracy w dniu oddawania krwi.

 

Więcej szczegółów na plakacie poniżej, a także na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi: http://www.krwiodawstwo.pl/


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.