Dla licznie zgromadzonej publiczności w ogrodach parafialnych zagrało pięć orkiestr dętychDla licznie zgromadzonej publiczności w ogrodach parafialnych zagrało pięć orkiestr dętych

 

Muzyka z „Jamesa Bonda” i „Króla Lwa”, przeboje Abby a do tego klasyczne standardy – może nie od razu kojarzą się z orkiestrami dętymi, ale zespoły uczestniczące w festynie w ogrodach parafii farnej udowodniły, że na trąbkach, puzonach i klarnetach porywająco można zagrać wszystko. Spośród pięciu orkiestr najlepsi okazali się muzycy z Magdalenowa i to właśnie oni będą reprezentować powiat bełchatowski na konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich.


W niedzielę, 9 czerwca, wszystko rozpoczęło się na placu Narutowicza, z którego orkiestry przemaszerowały pod pomnik św. Jana Pawła II. Tam wspólnie odegrały hymn strażacki „Rycerze Floriana” oraz ulubioną pieśń religijną Papieża Polaka – „Barkę”. Później ogrody parafialne przy ulicy Kościuszki zamieniły się w plenerową salę koncertową. Wszystko za sprawą pięciu orkiestr dętych, które podczas festynu zaprezentowały znane i popularne utwory w nietypowych aranżacjach. Dla licznie zgromadzonej publiczności zagrały: Orkiestra Dęta OSP z Zelowa, Orkiestra Dęta OSP w Magdalenowie, Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów-Grocholice, Orkiestra Dęta im. Karola Namysłowskiego z Ruśca oraz Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów. Każdy z nich zaprezentował trzy znane i lubiane utwory. Nie zabrakło szlagierów muzyki rozrywkowej (m.in. medley przebojów Abby) czy klasycznej i filmowej – były m.in. ścieżki dźwiękowe z „Narodzin gwiazdy", „Pięknej i Bestii", „Króla Lwa" i „Jamesa Bonda".


Jury, w skład którego wchodzili dyrygenci wszystkich orkiestr dętych, zwycięstwo i Grand Prix Prezydenta Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej przyznało muzykom z Magdalenowa. Oznacza to, że to właśnie ta orkiestra będzie reprezentować powiat bełchatowski na przeglądach i konkursach wyższego szczebla – wojewódzkich i ogólnopolskich. Nagrody przekazał wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański. – Cieszę się, że już po raz trzeci wspólnie z księdzem dziekanem, bełchatowską Ochotniczą Strażą Pożarną i zarządem oddziału powiatowego udało nam się zorganizować ten przegląd. Dzięki pięknym i porywającym występom wszystkich orkiestr, mogliśmy oderwać się od trosk dnia codziennego i wybrać we wspaniałą, muzyczną podróż – mówił wiceprezydent Politański.


Podobnie jak w latach poprzednich, w bełchatowskim przeglądzie nie było przegranych – każda z uczestniczących w nim orkiestr otrzymała vouchery w wysokości 800 zł na zakup instrumentów i potrzebnego sprzętu. Swoją nagrodę przyznał także proboszcz parafii pw. NNMP, ks. dziekan Zbigniew Zgoda, który docenił małe marżonetki, dla których był to pierwszy występ przed tak dużą publicznością.

 

AP