Dokładnie 29 lat temu zostały reaktywowane samorządy terytorialneDokładnie 29 lat temu zostały reaktywowane samorządy terytorialne

Uroczystą galą, a wcześniej nabożeństwem bełchatowianie upamiętnią 29. rocznicę pierwszych w powojennej Polsce wyborów samorządowych. Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego zaplanowane są na poniedziałek, 27 maja. Wspólnie organizują je miasto, gmina i powiat, który świętuje także 20-lecie istnienia.

 

 

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w parafii Narodzenia NMP. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17:00. Później, o godz. 17:50 samorządowcy przemaszerują ulicami: Kościuszki, Pabianicką, Bawełnianą i Fabryczną do MCK PGE Gigantów Mocy, gdzie odbędzie się uroczysta akademia. Gala rozpocznie się o godz. 18:10 a jednym z jej punktów będzie wręczenie odznaczeń.

 

Samorządy terytorialne zostały reaktywowane dokładnie 29 lat temu. 27 maja 1990 odbyły się pierwsze w III RP wolne wybory samorządowe do rad miast i gmin. Aby upamiętnić to wydarzenie, w 2000 roku Sejm RP ustanowił, że 27 maja będzie obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego. Przy okazji warto przypomnieć, że od 1 stycznia 1999 roku mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (stan na 1 stycznia 2018 roku) Polska dzieli się na 16 województw, 380 powiatów i 2478 gmin.

 

AD-A